16 Mar 2016

Aldatmak

   Aldatma belki de bir ilişkiyi yaralayan en büyük unsurdur. Hatta çoğu zaman ilişkinin bittiği anlamına gelir. Peki insanlar ilişkilerinin biteceğini bildiği halde niye aldatır? İlk olarak ister kadın olsun ister erkek olsun aldatma, tamamen kişilikle ilgilidir. Aldatmak, zayıf bir kişiliğe sahip olanların yapacağı bir eylemdir. Benim fikrim, karşı tarafı aldatmaksa ilişkiyi bitirip yeni bir yola öyle adım atmak gerekir. Çünkü aldatmayı düşünen kişi, kafasında ilişkiyi bitirmiştir zaten.  
   Bu yüzden bu yazımda aldatan taraf şu sebeplerden aldatır gibi şeyler yazmayacağım. Aldatılan tarafın hislerini ve bunun hayatı üzerine etkisini yazmak istiyorum.

   Aldatıldığını öğrenen kişi ilk olarak bunu kabullenemez. "Yok canım aldatmamıştır." gibi tepkiler verir. Çünkü bu kabullenmesi kolay bir şey değildir ve bunun karşı tarafı ne kadar sevdiğinizle de ilgisi yoktur. Deli gibi aşık olduğunuz ve güvendiğiniz birinin bu ihaneti elbette size daha çok koyar ama öyle çok büyük bir aşk duymadığınız birinin ihaneti de sizi çok yaralar. Neden mi? Çünkü her şeyden önce gururunuz, özgüveniniz zedelenmiştir. Bu yüzden kabul ettikten sonra bir türlü bunu kendinize yediremezsiniz. "Bunu bana nasıl yapar?", "Beni nasıl aldatır?" gibi soruları düşünür, kendinizi yersiniz. Durup durup kendiniz için ağlarsınız belki de. Hele daha önce bir şeyler fark edip de üstünde durmadıysanız daha çok yanar içiniz.

   Yavaş yavaş bu durumu atlattıktan sonra geriye güvensizlik kalır. Karşı tarafa olan güveninizin yerinde yeller esiyordur artık. Tanıştığınız her kişiye "Bu kesin beni aldatır." gözüyle bakıyorsunuzdur. Oldu da bir ilişkiye başladınız küçücük bir ilgisizlikte kafanızda acabalar cirit atıyordur. Bunun karşı taraf ile ilgisi yoktur, daha önce kırılan özgüveniniz, gururunuzdur buna sebep olan. Hele bir de karşı taraf bu ihaneti size bir şekilde hatırlatıyorsa atlatamazsınız bir türlü. O yüzden içinde bulunduğunuz ilişkide ya da bulunacağınız ilişkide karşı taraf yakın bir zamanda aldatıldıysa onun üstüne çok gitmeyin. Endişelerini, korkularını anlamaya çalışın. Unutmayın ki onca şeye rağmen kalbini size açmış, güvenmiş. Bunu, geçmişinde yaşadığı kötü tecrübeyi hatırlatarak mahvetmeyin. Sonra bazı şeyleri toparlamak, düzeltmek için geç kalmış olabilirsiniz.

   Aldatıldıktan sonra karşı tarafı affedip ilişkiye devam ederseniz de bu sefer içinizde sürekli bir şüphe olacaktır. Eğer gerçekten ilişkinize devam etmek istiyorsanız hem kendi ruh sağlığınız hem de ilişkinizin sağlamlığı açısından bir uzmandan yardım alın. Yoksa eninde sonunda bir yerde bir şeyler kopar.

   Bugünlük de benden bu kadar! Hepinize iyi günler dilerim! Kendinize çok dikkat edin!

5 yorum:

 1. Elinize sağlık, konuyu samimi bir dille ele almışsınız. Dediklerinze katılıyorum. İnsanın karakterinde sıkıntı varsa, kadın ya da erkek olsun aldatabiliyor. Son zamanlarsa hemen hemen herkesin başına gelen üzücü bir durum, maalesef.

  Her ne kadar kabullenilemeyecek bir durum olsa da kabul etmekten başka bir çaresi kalmıyor insanın. Dediğiniz gibi de karşı cinse karşı bir güvensizlik duygusu oluşuyor. Buna rağmen yine de sevebiliyor insan. Eski yaşadıklarını unutup, başkasını kalbine sokabiliyor. Tabi ki bunun için belirli bir süre geçmesi lazım.

  Art niyetli insanlarla karşılaşmamak dileğiyle. Tekrar elinize sağlık. İyi yazmalar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. :) Söylediklerinize de aynen katılıyorum. Kötüyü düşünmemeli insan. İyi veya kötü tecrübelere rağmen hayat devam ediyorum.

   Sil
  2. Hayat devam ediyor, hayatın güzel tarafı ile karşılaşmamız dileğiyle.

   Sil
 2. Hayatın en acı durumu aldatılmak, affetmek bence kendisine yapılan bencilliktir, hem de çok büyük.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etkisi kolay kolay geçmiyor ne yazık ki.

   Sil